S. Sorulan Sorular - Kimlikokuyucu

Ülkemizde kullanılan DESKO Pasaport Okuyucu sayısının 2.000 leri aştığını biliyor musunuz ! Desko Pasaport Okuyucular İstanbul, İzmir ve Ankara havalimanlarında Check-in işlemleri için uzun yıllardır başarıyla kullanılmaktadır. Geçtiğimiz yıl Emniyet Gn. Md. lüğü POL-NET sistemine de dahil edilmiştir ve havalimanları ve gümrük kapılarında pasaport kontrol işlemlerinde kullanılmaktadır
İçeriğe git

Ana Menü

S. Sorulan Sorular

Sistem Nasıl Çalışır ?


Kişisel bilgiler, seyahat ederken kullandığımız pasaport, vize ve kimlik gibi belgeler üzerine, uluslararası belirli standartlara göre yerleştirilir. Bu sayede elektronik cihazlar tarafından okunabilir ve Check-in işlemleri sırasında pasaport bilgileri çok kısa sürede kontrol edilebilir ve bilgisayara işlenebilir.

Veriler, belge üzerinde farklı yöntemlerle bulundurulabilir;

İlave bir yazılım satın almamıza yada kullanmamıza gerek var mıdır?


Hayır. ilave bir yazılım satın almanıza yada kullanmanıza gerek yoktur. Pasaport okuyucu ile okunan bilgiler doğrudan şu an kullanmakta olduğunuz mevcut programınıza aktarılacaktır. Kullanım alışkanlıklarınızda bir değişiklik olmayacaktır.

Hangi Programlarla birlikte çalışabilir ?


Desko pasaport okuyucular yaygın olarak kullanılan tüm otelcilik programlarına (Ailos, Amonra, AsyaSoft, Athena, Dia, Elektra, Mod, Phoenix, Rmos, Sedna, Sispar, vs..) sorunsuz entegre edilmiştir. Yeniden düzenlenebilir konfigürasyon özelliği ile windows üzerinde çalışan tüm programlara kolaylıkla entegrasyonu sağlanabilir.

MRZ nedir ?


İngilizce açılımı Machine Readable Zone olan, Türkçe' ye "Makine tarafından okunabilen bölge" olarak çevirebileceğimiz bir standarttır. Pasaport, vize yada kimlik üzerinde, sayfanın alt kısmında, görünür olarak bulunur. Kişisel bilgiler bu kod içerisinde elektronik cihazların okuyabileceği formda ve belli standartlara göre sıralanır.
MRZ kod, neredeyse tüm ülke pasaportlarında mevcuttur. Aynı zamanda, birçok ülke kimlik kartlarında da bulunmaktadır. 2008 yılından bu yana Bolu ilinde deneme amaçlı kullanılan ve yakın zamanda yaygınlaşması beklenen yeni Türk kimliklerinde de bulunacaktır.

Türk kimlikleri ve Pasaportlarını okuyabilir mi ?


Pasaport ve kimliklerin elektronik cihazlar tarafından okunabilmesı için uluslararası belirlenen standartlara sahip olması gerekir. Bu belgeler üzerinde kişisel bilgiler MRZ olarak yada elektronik bir yonga (chip) içerisinde bulunabilir. Türk pasaportları 01 Haziran 2010 tarihinden itibaren uluslararası standartlara uygun olarak düzenlenmektedir ve yeni pasaportlar elektronik cihazlar tarafından rahatlıkla okunabilmektedir.
Kullanımda olan mevcut kimlikler gerekli standartları karşılamadığından kimlik okuma amaçlı üretilmiş elektronik cihazlar tarafından okunamaz ve bilgiler sağlıklı bir şekilde aktarılamaz. Türk kimliklerine dünya standartlarını sağlayacak proje Tubitak tarafından sürdürülmektedir. Örnek kimlikler 2008 yılından bu yana Pilot bölge olan Bolu ilinde kullanılmaktadır ve projenin son aşamasına gelinmiştir. Yakın zamanda pasaportlar gibi yeni kimlikler de kullanıma sunulacaktır. Yeni kimlikler elektronik cihazlar tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

MRZ' den hangi bilgiler okunabilir ?


Kişinin Adı, Soyadı, Ülkesi, Belge Türü, Belge Numarası, Doğum Tarihi, Uyruğu, Cinsiyeti, Geçerlilik tarihi, vatandaşlık numarası

MRZ' nin görünümü
MRZ' nin Avantajları Nedir ?


Standart hazırlanmış belge ve bu standardı okumak için hazırlanmış elektronik cihaz size zaman kazandırır. MRZ kod hazırlanırken kullanılan karakter türü, karakter adedi, karakter büyüklüğü tüm dünyada standart olarak belirlenmiştir. Kimlik okuma amaçlı üretilen elektronik cihazlar bu standartlara göre hazırlanır ve tüm okuma ve doğrulama işlemlerini kendi içlerinde yaparlar. Ne okuyacaklarını önceden bildikleri için tüm işlem 1 saniyenin altında tamamlanır ve bilgisayara taranmış resim değil, direk olarak ihtiyacınız olan sonuç bilgisi gönderilir.
MRZ' nin diğer bir avantajı ise doğrulamadır. Kod içerisine yerleştirilen bilgiler belli bir algoritma ile hesaplanır ve sonlarına birer doğrulama karakteri ilave edilir. Elektronik cihazlar okuma sırasında hem kod içerisindeki bilgiyi hem de doğrulama karakterini ayrı ayrı okur ve yine aynı algoritma ile karşılaştırır. Okunan bilgi ve doğrulama kodu uyumlu ise bilgi sisteminize aktarılır, değil ise sizden belgeyi yeniden okutmanızı ister. Bu sayede hatalı veri girişi önlenmiş olur.

E-pasaport (diğer adıyla biyometrik pasaport) Nedir ?


Pasaport üzerinde görünür şekilde basılmış olan bilgiler ve daha fazlası elektronik bir yonga (chip) içerisine yüklenir. Bu yonga pasaportun ön ya da arka kapağının içerisine gözle görülmeyecek durumda yerleştirilir. Bilgilerin yüklü olduğu elektonik yonga, bu yongayı okumak için özel üretilmiş olan pasaport okuyucular ile temassız haberleşebilir. Kişisel bilgileri korumak amacıyla bu okuma işlemleri belli güvenlik prosedürleri ile karşılanarak gerçekleşir.

E-pasaport' lardan bilgi okuma süresi ne kadardır ?


Okuma süresi kullandığınız okuyucuya, bilgisayarınıza ve yonganın türüne göre değişebilir, ortalama işlem süresi 2-3 saniyedir.

E-pasaport üzerindeki elektronik yongada hangi bilgiler bulunur ?


E-pasaport üzerindeki elektronik yonga içerisinde aynı zamanda kişinin fotoğrafı da bulunur. Bilgilerin türü ve fotoğraf adedi ülkelere göre farklılık gösterebilir. Her geçen gün artan seyahatler nedeniyle oluşan yoğunluğu önlemek için elektronik belgeler ve bunları okuyan cihazlara olan ihtiyaç hızla artmaktadır. Bu nedenle, ülkemiz gibi, bir çok ülke elektronik belge kullanmaya başlamıştır bir çoğu da hızla geçmektedir.


İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön